ODVAJANJE KOMUNALNE IN PADAVINSKE ODPADNE VODE

Kanalizacijski sistemi v upravljanju

Izvajanje javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode izvajamo na območju občine Logatec. Podjetje upravlja s kanalizacijskim sistemom v mestu Logatec, v Rovtah, Lazah ter dveh manjših območjih v naselju Hotedršica in Grčarevec, katerega lastnik je Občina Logatec.

Skupna dolžina kanalizacijskega omrežja Logatec znaša 66 km, ki je sestavljen iz mešanega, fekalnega in padavinskega sistema. Kanalizacijski sistem sestavljajo gravitacijski, tlačni in vakuumski podsistemi, ki se zaključijo na skupni čistilni napravi Logatec. V javnem kanalizacijskem sistemu Logatec je trenutno petnajst črpališč. Večina črpališč je opremljena s telemetrijo za javljanje napak preko SMS sporočil. V javnem kanalizacijskem sistemu Logatec je trenutno dvanajst črpališč. Vsa črpališča so opremljena s telemetrijo za javljanje napak preko SMS sporočil.

V letu 2013 je bil dokončno izgrajen kanalizacijski sistem Rovte, ki se zaključi z lagunsko čistilno napravo Rovte. Kanalizacijski sistem je fekalni sistem v dolžini 6,8 km. Na sistemu je 5 črpališč, ki so vsa opremljena z GMS napravo za javljanje napak preko SMS sporočil.

Kanalizacijski sistem Hotedršica – Spodnji Log je ločen fekalni sistem v dolžini 416 m in se zaključi z malo čistilno napravo velikosti 100 PE. Na sistemu je eno črpališče, ki je opremljeno s telemetrijo za javljanje napak preko SMS sporočil.

Kanalizacijski sistem Laze je ločen fekalni sistem v dolžini 4,6 km. Na sistemu je 5 črpališč, ki so opremljena z GMS napravo za javljanje napak preko SMS sporočil.

Kanalizacijski sistem Grčarevec je manjši fekalni sistem v dolžini 475 m. Na sistemu ni črpališč in se zaključi z malo čistilno napravo velikosti 50 PE.


Priključitev na javno kanalizacijsko omrežje

OBVEZEN PRIKLOP

Na območjih, kjer je zgrajena, se gradi ali preureja javna kanalizacija, je priključitev stavbe ali preureditev obstoječega kanalizacijskega priključka stavbe na javno kanalizacijsko omrežje obvezna. Priključitev na javno kanalizacijsko omrežje se mora opraviti v roku šestih mesecev od prejema obvestila o obvezni priključitvi.

Priključitev objekta na javno kanalizacijsko omrežje se opravi na podlagi soglasja izvajalca javne službe. Vsaka stavba se praviloma priključuje na javno kanalizacijsko omrežje preko svojega kanalizacijskega priključka. V primerih, ko se pri izdelavi projekta kanalizacijskega priključka ugotovi, da to ni možno ali racionalno, je dovoljena priključitev več stavb preko skupnega kanalizacijskega priključka. S skupinskim kanalizacijskiim priključkom morajo soglašati vsi lastniki takega kanalizacijskega priključka. Pred priključitvijo morajo lastniki medsebojna razmerja v zvezi s kanalizacijskim priključkom urediti s pogodbo, v kateri morajo tudi določiti upravljalca kanalizacijskega priključka, en izvod pogodbe pa morajo izročiti izvajalcu javne službe.


Kaj ne odvajamo v kanalizacijski sistem?

V javno kanalizacijo je strogo prepovedano odvajati:

  • strupene snovi, snovi, ki razvijajo strupene pline ali eksplozijske mešanice, jedke snovi (kisline, alkalije in soli), maščobe in odpadno olje, odpadne vode, tekočine ali snovi, ki bi škodljivo vplivale na material, iz katerega je zgrajena javna kanalizacija, trdne snovi, kot so ostanki hrane, pepel, kosti, gnoj, rastlinske ostanke, trupla poginulih živali, mavec, pesek, cement, tekstil, les, perje, dlako, steklo, žagovino, plastiko ali druge predmete, radioaktivne snovi, kužne snovi.
  • V vode ali javno kanalizacijo je prepovedano odvajati odpadne vode, ki vsebuje zmlete ali zdrobljene odpadke, ki nastajajo v gospodinjstvih ali gospodinjstvu podobnih dejavnostih.
  • V javno kanalizacijo ni dovoljeno odvajati drenažnih vod, zalednih vod, podtalnice, vod odprtih vodotokov ter padavinskih vod, kjer jih je možno speljati v ponikovalnico ali vodotok.
  • Prav tako je v ločeno zgrajeno fekalno kanalizacijo strogo prepovedano odvajati padavinsko, izvorno ali drenažno vodo, v ločeno zgrajeno meteorno kanalizacijo pa industrijsko ali komunalno odpadno vodo.

O nevarnih in škodljivih snoveh, ki so zaradi nesreče, okvare tehnološke opreme ali višje sile odtekle v javno kanalizacijo, je uporabnik dolžan poleg centra za obveščanje obvestiti tudi izvajalca javne službe in takoj ustrezno ukrepati.

Ta spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje. S klikom na "Sprejmi" se strinjate z našo Politiko piškotkov.
Nastavitve Sprejmi