Avgusta 2019 je Madžarska omejila sprejem in obdelavo odpadkov mulja iz čistilnih naprav, kar je za Slovenijo, in tudi za Logatec, pomenilo problem prevzema oziroma odvoza blata iz čistilnih naprav. Problem ni bil samo v neprevzemnju blata, ampak tudi v močnem naraščanju stroškov. Pri pregledu in analizi različnih možnostih rešitve problematike (tehnologija BIOVOLTAIK, tehnologija WASTESTATION™, solarna sušilnica blata, tehnologija predelave mulja iz čistilnih naprav v gradbeni kompozit), se je kot najboljša možnost izkazala premična naprava za sušenje komunalnega blata, ki posuši blato do vsebnosti minimalno 90 % suhe snovi. Končni produkt je odpadek v obliki pelet. Premična naprava za sušenje komunalnega blata je pravzaprav sušilni sistem sestavljen iz:
- zabojnika v katerem poteka sušenje blata,
- dozirnega transporterja za dovod blata in
- plinskega gorilnika.
Delovanje premične naprave za sušenje komunalnega blata poteka tako, da batna črpalka potiska blato v dozirno enoto, ki prehaja iz enote na tekoči trak skozi specialno matrico. Dozirna enota se neprekinjeno pomika od ene strani do druge in tako tvori enakomeren nanos blata na sušilni trak. Kapaciteto je možno prilagajati preko hitrosti vrtenja dozirne črpalke za blato. Na koncu dozirne enote in je vgrajen specialen nož, ki reže blato na dolžino rezancev in tako prepreči mašenje dozirne enote (slika: shema premične naprave za sušenje komunalnega blata).
Karakteristike premične naprave za sušenje komunalnega blata (klikni)
Sestavni del premične naprave za sušenje komunalnega blata je tudi pralnik izpustnega zraka.
Pralnik zraka je oblikovan za reduciranje amonija in onesnaženega zraka iz sistema sušenja. Pralnik ima dve stopnji čiščenja:
- stopnja izpira amonij iz odsesanega zraka,
- stopnja z uporabo kisline odstrani neprijeten vonj iz odsesanega zraka
V horizontalnem mokrem pralniku zraka se izpira onesnažen zrak z raztopino žveplove kisline in vodikovega peroksida. V fazi dovajanja kisline se navlaži lamelna stena z uporabo sprejnih šob. Šobe dovajajo vodo, ki teče preko lamelnih sten in spirajo onesnažen zrak. V pralnik se glede na zvišanje ali znižanje pH vrednosti (redoks potenciala) avtomatsko dodaja žveplova (VI) kislina ali vodikov peroksid. Nasičena odpadna voda se iz dna pralnika periodično izčrpa na čiščenje na čistilno napravo.
Poskusno obratovanje in celotno plačilo premične naprave za sušenje komunalnega blata je bilo zaključeno konec leta 2021. Hkrati se je izvedla tudi primopredaja naprave. Premična naprava za sušenje komunalnega blata je v garancijski dobi (18 mesecev) in v tem času je dobavitelj dolžan odpraviti napake ter hkrati posegi s strani upravljalca v tem času niso dovoljeni.
Tekom vzpostavitve in zagona premične naprave za sušenje komunalnega blata so se začele pojavljati napake v delovanju, in sicer:
- Premična naprava za sušenje komunalnega blata ne deluje kontanuirano, večkrat dnevno javlja napake, kar vodi v neprestano ustavljanje naprave.
- Zaradi neprestanih izpadov v delovanju naprave je količina posušenega blata manjša, na čistilni napravi pa se kopiči neposušeno blato.
- Naprava povzroča neznosen smrad (pralnik zraka ne deluje ustrezno), kar močno zmanjšuje kakovost življenja okoliških prebivalcev in vpliva na počutje in zdravje zaposlenih na čistilni napravi.
- Naprava povzroča hrup, ki je sicer znotraj zakonsko določenih mej.
- Pomanjkljiva navodila posredovana iz strani dobavitelja.
Izvedle so se sledeče aktivnosti:
- Izvedla se je meritev hrupa, kjer je bilo ugotovljeno, da hrup ne presega mejnih vrednosti (priloga 1). Kljub temu se je izvedla montaža dušilnika hrupa na sušilnici blata in posledično se je raven hrupa še dodatno zmanjšala za dobrih 15 dBA.
- Izvedle so se meritve emisij v zrak (priloga 2).
- Glede na napake, ki so se pojavljale in konstantno ustavljanje naprave (nekontinuirano delovanje) se je kontaktiralo dobavitelja naprave in pozvalo k odpravi le-teh (priloga 3). Z dobaviteljem in nemškim proizvajalcem je v mesecu maju predviden sestanek.
- Za zmanjšanje smradu se je uvedla stopnja čiščenja zraka z dodajanjem vodikovega peroksida, ki ga dobavitelj pri postavitvi naprave ni predvidil. Rešitev ni dala ustreznih rezultatov, kljub večanju dozirne količine vodikovega peroksida, kar naj bi izboljšalo stanje oziroma zmanjšalo smrad.
- Odpravile so se mehanske napake na dozirniku vodikovega peroksida, ponovno so se nastavili nivoji vode v pralniku, pregledale so se električne povezave in izvedle nadgraditve programov delovanja, ponovno so se kalibrirale sonde za doziranje vodikovega peroksida.
Kljub dosedaj izvedenim dejavnostim, ki niso dale ustreznih rezultatov, se še naprej trudimo odpravljati težave s smradom in tudi hrupom. Začrtane so sledeče aktivnosti oziroma možnosti nadaljnih ukrepov, kjer upamo, da najdemo rešitev brez motečih vonjav in emisij:
- Predlog dobavitelja sušilnice blata za zajezitev izpusta pare iz sušilnika blata: izgraditev dimnika ustrezne velikosti z modulom, ki služi kot kondenzator vodne pare, kjer se le-ta ohladi in vrača nazaj v pralnik zraka.
- Izvedbo preskusa obdelave koncentriranega blata pred dehidracijo z ultrafinimi (nano) mehurčki ozona/kisika za zmanjšanje – odpravo smradu: obdelava blata pred sušenjem z nano mehurčki ozona, kjer se suspenzija nasiti z ozonom in se s tem prepreči smrad.
- Zaprt sistem kroženja zraka brez uporabe pralnika, in sicer pri sušenju blata zrak kondenzira in se vrača nazaj ohlajen, kjer se ponovno segreva in suši blato.
- Uporaba biofiltrov za zmanjševanje smradu sušilnice blata.
Glede na upravičene zahteve občanov zaradi neprijetnega vonja in zahtevo župana g. Berta Menarda smo, konec aprila, premično napravo za sušenje komunalnega blata začasno ustavili.
S strani občana so bila posredovana vprašanja, ki se nanašajo na Čistilno napravo Logatec in na premično napravo za sušenje komunalnega blata. Skladno z določili in namenom Zakona o dostopu do informacij javnega značaja (ZDIJZ) smo na vprašanja odgovorili ter jih občanu tudi posredovali (odgovori na vprašanja).
Rešitve za odpravo težev z neprijetnimi vonjavami ter samo umestitvijo čislilne naprave v okolje iščemo tudi v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor, Inštitutom za raziskovanje krasa ZRC SAZU (izr. prof. dr. Andrej Mihevc) ter z Institutom Jožef Stefan (dr. Dušan Žigon).
Vsi so potrdili prejem.
MOP je posredoval pisni odgovor, na našo prošnjo za pojasnilo v zvezi z napravo za sušenje blata. Prav tako smo prejeli tudi odgovor Instituata Jožef Stefan.
Objavljamo tudi Rezultate analize komunalne odpadne vode – vtok in iztok iz KČN Logatec (13. 6. 2022 – 14. 6. 2022) izvajalca Eurofins ERICO Slovenija d.o.o.